Jdi na obsah Jdi na menu
 


malá skála

26. 5. 2011

 

ÚVOD:
Obec Malá Skála se nachází v okrese Jablonec nad Nisou, kraj Liberecký.  Její  jižní část vznikla jako samostatná ves Vrané již koncem 14. století, kdy spolu s okolními osadami náležely k dominikánskému klášteru v Turnově. Podle ní se jmenuje také skalní hrad Vranov, často nazývaný též Skály nad Jizerou, který byl postaven na pískovcovém útesu nad pravým břehem řeky okolo roku 1425, tedy rok po zničení turnovského kláštera husity.
Na Malou Skálu se dostanete z Turnova. Odbočíte směrem na Železný Brod. Na parkovišti pod Malou skálou u pumpy se zaparkuje. Jde se nahoru po červené značce,dojde se na rozcestí.Doleva vede cesta na vyhlídku. Odtud se vám otevře krásný pohled na řeku Jizeru a část obce Malá Skála.V dálce uvidíte skalní město Suché skály. Nezapomeňte si prohlédnout zámek Vranov.
 Doprava vede cesta na Drábovnu. Cestou navštívíme starý hrad Frýdštejn. Z věže je krásný výhled. Hladovci se zde mohou občerstvit.
Zbývají nám 2-3km na Drábovnu.Drábovna je skalní město vytesané do pískovce. Podle pověsti tam bydleli loupežníci,které vedl Lotrando. Cestou uvidíte malou vytesanou bránu a za ní je druhá vyhlídka.Zde se dá dobře hrát na schovávanou.Na Malou Skálu seběhneme z velkého kopce.Pokud jste zapoměli oběd,je zde výborná pizzerie.Výlet je dlouhý pouhých 10km.Všem ho doporučuji.
 
 
PAMÁTKY,které lze cestou vidět.                                                                                                                                                                                                                                       
Vranov - Pantheon
Strážní hrad Vranov, rozkládající se na úzkém a strmém pískovcovém útesu nad pravým břehem Jizery, byl založen Heníkem z Valdštejna okolo roku 1425, ale už na začátku 16. století se uvádí jako pustý. V současné době je považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad v České republice. Dodnes se v areálu zachovala Síň tří císařů na památku vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem v bitvě národů u Lipska 1813. Pod skalní stěnou se nachází tesaná hradní studna.
 
Zámek
První panské sídlo stálo v místech dnešního zámeckého areálu už koncem 15. století. V 17. století přestavěli Desfoursové tvrz na lovecký zámeček, k němuž přibyl okolo roku 1700 nový barokní zámek. Po roce 1945 přešel zámek do vlastnictví státu a po dlouhá léta sloužil jako rekreační zařízení pro zaměstnance n. p. Mototechna Mladá Boleslav. Nyní je pro veřejnost uzavřen. K zámku patří skleník, zámecká zahrada s kamennými rokokovými vázami a rozlehlý park osázený vzácnými stromy.
Kaple sv. Vavřince
Zámeckou kapli sv. Vavřince nechal roku 1869 postavit Ludvík Oppenheimer. Před kaplí stojí socha Jana Nepomuckého. V roce 1996 byla památka kompletně zrekonstruována a získala moderní interiér. Okolí bylo upraveno v park. Na výzdobě se podílel akademický malíř Vladimír Komárek, který vytvořil oltář, křížová cesta pochází od akademického malíře Josefa Jíry a skleněný betlém od výtvarnice M. Baudysové.
 
 
 
Lesní hřbitov
 Panský hřbitov založil roku 1813 na kraji Vranského lesa tehdejší majitel panství František Zachariáš Römisch, který tu leží s rodinou. Byla zde pochována také spisovatelka Jarmila Glazarová, která se zde narodila jako dcera zámeckého správce.
 
ZAJÍMAVOSTI V MALÉ SKÁLE
Benátská noc
Festival rockové hudby Benátská noc se koná pravidelně poslední víkend v červenci už od roku 1993. Program obohacuje řada doprovodných akcí - bungee jumping, přátelské fotbalové zápasy nebo neckyáda na Jizeře.
 
Lanové centrum
Lanové centrum velmi doporučuji.
 
Sjezd řeky Jizery ze Spálova.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 49574
Měsíc: 789
Den: 24